Ússz, és élvezd a lebegést!

Add át magad az élvezetnek, ússz és élvezd a súlytalanságot. Ebben a közegben nem fáj a derekad, nem érzed  a lábad dagadását.... egyszerűen felemelő élmény. Megtapasztalhatod azt is, miként érzi magát a pocakodban a pici. Az orvosok és a védőnők jelentős része azonban óvatosságra int a fertőzésveszély miatt. Vajon lehet ilyenkor a víznek bármiféle veszélye? Nézzük hát az igazságot!

Az élet kezdete

A víz természetes közegünk, ebbe „születünk” bele, és állandó környezetünket alkotja 9 hónapig. Földi létünk alap- és őseleme a víz. A vizet megnyugvással, a lebegéssel kapcsoljuk össze, ezért fontos elgondolkodni rajta: hogyan használható kismama-korban?

b_800_600_0_00_images_Keeping-active-in-pregnancy_5.jpg

A lebegés

A gravitáció nagyban befolyásolja mozgásunkat, újszülöttkorunkban, várandósságunk idején, esetleges mozgásszervi panaszok esetén vagy idősebb korunkban ez még sokkal nyilvánvalóbbá válik. A víz kézenfekvő megoldás minden ilyen korszakban, hiszen a felhajtóerő dolgozik, így Te szinte súlytalannak érezheted magad. A csecsemők nem érzik a szülés pillanataiban egyszerre rájuk nehezedő terhet, amit a Föld vonzása okoz, hisz addig megszokták a szabad mozgást, még akkor is, ha a kilencedik hónap végén már nem volt túl sok helyük.

Mennyire veszélyes?

A szakemberek egy része kifejezetten ajánlja, a másik fele tiltja a kismamáknak az úszást nyilvános helyeken. Persze jobb félni, mint megijedni, de erre hivatkozva akár át lehetne térni a fényevésre, persze lehetőleg UV-szűrt fényre. A félelem oka a fertőzésveszély, hisz egy picinyke magzat nem tud úgy megbirkózni vele, mint a kifejlett immunrendszerrel rendelkező, erős felnőtt.

FONTOS!

Ha hajlamos vagy a fertőzésekre, inkább engedd tele otthon a kádat, és abban lebegj!

  • Fertőzésre hajlamosító tényezők:
  • vannak „érzékenyebb” nők
  • lehet a hüvelyflóra rendellenessége
  • lelki, pszichés okok is közrejátszhatnak.

Tó és tenger

A bányatavak és egyáltalán a tavak nyár elején még tökéletesen alkalmasak a fürdésre, fertőzésveszéllyel nem kell számolni. Ám, ha a nyár nagyon forró és sokan látogatják az adott helyet, a víz öntisztulása már nem elégséges.

A tenger bármikor biztonságos, de azért nem bárhol. Nézd meg a part környékét, ha nem túl bizalomkeltő, keress inkább másik helyet! Egy szennyezett partszakasznál nem is annyira a víztől kell tartani, inkább a homokban megbújó kórokozóktól.

AFSchwangereWebI.jpg

Hogyan válassz uszodát?

Ma már csak a víz-visszaforgatásos medencéket engedélyezi az ÁNTSZ ez azt jelenti, hogy a szivattyúk a nap minden órájában forgatják a szűrőrendszeren át a vizet, és minden medencénél kötelező a napi vízfrissítés, vízpótlás is!

Nem elhanyagolható szempont a választásnál a víz vegyszerezése sem: ha túl klóros a víz, nemcsak a szemed, a bőröd, hanem az immunrendszered is bánhatja. (Az aktuális értékeket az úszómester tudja. Várandósan semmiképp se menj be „1 egészes” klórszint fölötti vegyszerezésű vízbe (kisbabák számára a 0,3–0,5 értéket javasolják és engedélyezik a szakemberek).

Jó tanácsok!

  1. A termálvizet, illetve a 30-32 Celsius-foknál melegebb vizeket kerüld el! A baktériumok ugyanis 28-30 Celsius-fok fölött már hatványozottabban szaporodnak – tehát sokkal több kórokozót kell hatástalanítaniuk a vegyszereknek, így ezekből magasabb hőmérsékleten lényegesen többet is kell használni. A meleg víz ezenkívül alhasi vérbőséget és áttételesen vetélést is okozhat. Tágítja az ereket, ezért növelheti visszeres problémákat, valamint megzavarja a lepény keringését is.
  2. Jó cégér, ha az uszodában van engedéllyel rendelkező babaúszás vagy speciális, kismamáknak szóló foglalkozás, itt valószínűleg jobban odafigyelnek a vízminőségre.
  3. Ahol sokan vannak, különösen a népszerű víziparkokban és wellnessközpontokban, főleg ünnepek idején vagy hétvégén, ott a kismamákra több veszély leselkedik. Érdeklődj a személyzetnél, mikor vannak kevesebben, vagy ha teheted, menjen oda nyitásra!
  4. Úszás után mihamarabb vedd le a vizes fürdőruhát, hogy elkerüld a felfázást, a fertőzésveszélyt.
  5. Nem szabad elfelejteni, hogy a vizes környezet minden esetben csúszik! A kismamának egy esetleges baleset hatalmas kockázatot jelent. Kerüld az ugráló gyerekeket (vagy felnőtteket), és lehetőleg ne lubickolj vízicsúszda közelében se!
  6. Olyan papucsot hordj, amelyiknek recés gumi a talpa, és a talppal érintkező felületén sem csúszkál a lábfejed!
  7. Keress kifejezetten kismamáknak szóló vízifoglalkozást, hihetetlenül jó élmény, érdemes kipróbálni.

 

Bár a Tiéd a végső döntés, úszol-e vagy sem, ha a 9 hónap alatt megbízol a nőgyógyászodban, érdemes ebben a kérdésben is meghallgatnod a tanácsát.

 

Pribély Péter

A Loritan® CE jelzésű vény nélkül kapható orvostechnikai eszköz.

Gyártó: Richter Gedeon Nyrt. 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Gyógyszerbiztonsági Osztály:+36 1 505-7032, drugsafety@richter.hu

A KOCKÁZATOKRÓL
OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!