Kedvencünk, a SAJT!

Mit tegyen a kismama, ha szereti a sajtot? Vagy, úgyis fogalmazhatnánk; minél büdösebb, annál jobban kívánja. Pedig annyi mindentől ment el az étvágyunk az első trimeszter alatt! Még a kávé, vagy a hús szagától is undorodtunk (nem beszélve párunk parfümjéről), a sajtéval azonban nem tudunk betelni.

OPENAS_1169174.jpgA várandósság időszakában – mint tudjuk – megnövekszik a tápanyagigény, ezen belül is a vitamin- és ásványianyag-szükséglet, mely a magzat, a méh, a méhlepény (placenta) és az emlő szöveteinek növekedéséhez, az új szövetek alapanyagcseréjéhez és az anyai zsírraktározáshoz elengedhetetlen.

Miért a sajt?

A tejtermékek – sajtok jelentős forrásai a magas biológiai értékű, könnyen emészthető fehérjéknek, amelyeknek közel felét táplálkozás-élettanilag nélkülözhetetlen, ún. esszenciális aminosavak alkotják. A sajtok nagy részét érlelik, s ez előemésztési folyamatnak tekinthető, emészthetőségük így elérheti a száz százalékot.

A sajtokban és gyakorlatilag valamennyi tejtermékben a tejcukor a szervezet számára már felbontott állapotban, emészthető formában található. Éppen ezért a tejcukor- (laktóz)érzékenységben szenvedőknek sem kell teljesen lemondaniuk a sajtról. Az ementáli típusúak például lényegében laktózmentesek.

Az alapvető kalcium

b_800_600_0_00_images_k-bigpic.jpgAz ásványi anyagok közül különösen fokozódik a kalcium, magnézium és a foszfor iránti igény; 50%-kal nagyobb a várandósság előttihez képest.

A sajt elsődleges kalciumforrás, de jelentős mennyiségben tartalmaz foszfort, jódot, káliumot, magnéziumot, cinket és egyéb nyomelemeket is. Megfelelő mennyiségű fogyasztása hozzájárul a szervezet B2-, B6-, B12-, A-, E- és D-vitamin-igényének fedezéséhez.

A kalcium hasznosulását a sajtban lévő egyéb alkotórészek is segítik, mint pl. a tejsav, a D-vitamin valamint egyes aminosavak (lizin, arginin).

Zsíros, félzsíros és sovány

A sajt, a magas biológiai értékű fehérjék, és a könnyen felszívódó kalcium mellett azonban meglehetősen nagy százalékban tartalmaz zsírokat, amiért viszont alaposan át kell gondolnunk fogyasztását.

Rossz hír:

Minél zsírosabb egy sajt, annál finomabb

A sajtok aromáját, ízét nagymértékben befolyásolja zsírtartalmuk. Azoknak a sajtoknak, amelyeknek a zsírtartalma eléri a 40-50 százalékot (Cheddar, Pannónia, juh- vagy kecskesajtok stb.) kedvezőbb az aromájuk, ízük. Ennek oka, hogy az érlelés során az aromaanyagok legfőképpen a zsírok bomlásából és átalakulásából keletkeznek. Amennyiben ezek közül választunk, lassan, élvezettel fogyasszuk, mértékkel, viszont bőséggel ehetünk hozzá szőlőt, zöldsalátát, paradicsomot vagy bármi más, magas rosttartalmú zöldséget, gyümölcsöt.

10% alatti zsírtartalom?

Nem is mindig számít, mi a neve, hiszen sokszor ugyanazon a néven, egészen különböző ízű és állagú sajtra tehetünk szert. Jó ötlet persze, ha a „light”, vagy a „zsírszegény” feliratot keressük a csomagoláson, de akkor biztosan sovány a sajt, ha zsírtartalma nem haladja meg a 10%-ot. A friss sajtok; az orda, a gomolya, mozarella vagy edami sajt – ha nem is felelnek meg ennek a feltételnek, de legalább megközelítik azt. A friss sajtoknak magas a nedvességtartalmuk, ennek örülünk, viszont rövid az eltarthatósági idejük, vagyis könnyen elindulhatnak bennük olyan erjedési folyamatok, melyek károsak az egészségre, tehát frissen fogyasszuk őket!

Tiltólistán a penészes sajtok!

blue-cheese-orehi.jpgMárványsajt, roquefort, gorgonzola, stilton, brie, camembert, vöröspenészes (rúzsos), pálpusztai, munster: ezeket a sajtokat kilenc hónapig egyáltalán ne, de még a szoptatás időszakában se nagyon fogyasszuk. A fehérpenészes, vöröspenészes, belsőpenészes, érlelt sajtok tartalmazhatnak egy listeriosis nevű baktériumot, mely egészséges felnőttre ártalmatlan, a magzatra illetve a várandós nőkre azonban különösen veszélyes lehet.

Ezért inkább kerüljük a kéksajtokat, lágyan olvadozó camembert-típusúakat, még akkor is, ha majd’ megveszünk értük.

 

TUDTAD?

Minél keményebb egy sajt, annál magasabb a kalciumtartalma.

A parmezán, ementáli is magas kalciumban, és bár a parmezán legalább 25% zsírtartalmú – de az igazán jó minőségű 32%-os, ha tálalásnál reszelünk valamennyit (tényleg, csak ízesítésnek!) belőle tésztánkra, levesünkbe, nem követünk el nagy hibát.  A Gruyère még a parmezánnál is zsírosabb, na de a hagymaleves vagy a quiche elképzelhetetlen nélküle! Azért ne ezalatt a kilenc hónap alatt szervezzünk barátainknak fondü-vacsorát, mert akkor egy teljes este alatt elfogyaszthatjuk több hónapi zsírszükségletünk jelentős részét, és biztosan forgolódni fogunk az éjszaka.

Sajt, gyomorégés ellen

A megnövekedett vitaminszükséglet fedezésére minden táplálkozási tanácsadó melegen ajánlja nyers gyümölcsök fogyasztását. A várandósság ideje alatt azonban gyakori panasz a gyomorégés, amit a sárgatesthormon, valamint a megnövekedett méh okoz, s erre még egy lapáttal rátesz az, hogy a gyümölcsöknek igen magas a savtartalma. A sajtok azonban amellett, hogy kiemelik a gyümölcsök ízét, aromáját, képesek közömbösíteni a gyümölcsök savtartalmát, ezáltal elősegítve a gyomor optimális működését. Gyümölcs és sajt tehát kiváló páros!

Sajt, ami nem sajt

Magyarországon is kaphatóak „növényi eredetű sajtok”, amelyek növényi zsiradék, kevés tej-, tejtermék és ízesítők hozzáadásával készülnek. Ezek ásványianyag- és esszenciális aminosavtartalma egyáltalán nem megfeleltethető az állati eredetű, vagyis tejalapú sajtoknak. Ráadásul változatos élelmiszeradalékok forrásai, hogy megközelítsék igazi társaikat, ezért ezeket inkább hagyjuk a hűtőpultban.

 

Bánsági Kinga

 

 

 

 

A Loritan® CE jelzésű vény nélkül kapható orvostechnikai eszköz.

Gyártó: Richter Gedeon Nyrt. 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Gyógyszerbiztonsági Osztály:+36 1 505-7032, drugsafety@richter.hu

A KOCKÁZATOKRÓL
OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!