Amit tudnod kell a terhességi cukorbeteg- ségről!

Dr. Siklós Pál kandidátus, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház és Rendelőintézet Szülészeti-nőgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa adott interjút a várandósság és a cukorbetegség témában.

large_255e94_9967055_xl(1).jpgElőször is meg kell különböztetnünk azt a körülbelül tízszázaléknyi várandós hölgyet – mondta a Főorvos úr –, akik már eleve úgy kezdik el a várandósságot, hogy tudatában vannak a cukorbetegségükkel. Mivel ők tisztában a betegségükről, tudatosan készülnek fel a várandóságra, konzultálnak belgyógyásszal, dietetikussal. Általában ez – szülész-nőgyógyász szempontból – az egyszerűbb eset. Ami érdekesebb és izgalmasabb, az a gesztációs diabétesz – GDM –, azaz a szénhidrát anyagcsere rendellenességek olyan formája, melyet az adott várandósság alatt diagnosztizálnak először. A statisztikák szerint ez az összes terhesség hét százaléka, ilyenkor a kismama nem rendelkezik arról információval, hogy terhességi cukorbetegsége van.

Mi a kiváltó oka a várandósság alatti cukorbetegségnek?

Pontosan nem lehet tudni, hogy miért is alakul ki a várandósság alatti diabétesz, és azt sem lehet előre százszázalékos pontossággal megmondani, hogy kinél lesz. De természetesen vannak olyan jelek, amelyek előre vetíthetik, sejtethetik, hogy esetleg kialakulhat a várandósság alatt a cukorbetegség. Ilyen jel a túlsúly, ez egy elég komoly rizikófaktor. De szerencsére a kismama jelöltek készülhetnek azzal, hogy idealizálják a súlyukat, vagy legalábbis közelítik az ideálishoz. A másik ilyen jel, ha valakinek a közvetlen családjában van cukorbeteg, illetve az is rizikófaktor, ha a kismama eleve zsíranyagcsere zavarral küzd. Ezek mind előrevetíthetik a várandóság alatti diabéteszt, illetőleg az ilyen problémákkal küzdő kismamáknál hatványozottan nagyobb az aránya a cukorbetegség kialakulásának.

Melyek a tünetei a terhességi cukorbetegségnek? 

Általában nincsenek tünetei a várandóssági cukorbetegségnek, ha már megjelennek a tünetek, az régen rossz. Épp ezért fontos, hogy ezt a kórképet idejében, és mindenkinél szűrjük. A várandósság 24-28. hetében, úgynevezett vércukor-terheléses vizsgálatot végzünk minden kismamánál. Ha kóros eltérés van a normál szinttől, akkor innentől kezdve meg van a diagnózis, és megkezdhető a kezelés. Normál esetben elegendőnek szokott bizonyulni a dietetikus által előírt diéta betartása, amely napi ötszöri étkezést tartalmaz, maximum 160 gr szénhidrátbevitellel, meghatározott cukor, zsír és fehérje fogyasztással. Ilyenkor 3-4 hét elteltével ellenőrzésen kell megjelennie a kismamának.

És mi a teendő, ha a diéta nem elegendő a normál cukorszint beállításához?

Amennyiben nem elegendő a diétás kezelés önmagában, egyetlen gyógyszerként az inzulin hatásos a további cukorcsökkentésre. De ez már a belgyógyász és a dietetikus területe.

Miért fontos a várandósság alatti cukorbetegség kezelése?

iStock_000008071713Small.jpgA kezelés elmaradása, vagy az előírások be nem tartása miatt mind a várandós anyukának, mind a magzatnak nagyobb az esélye a szövődmények előfordulására. Ha nem kezelik, illetve a kismama nem tartja be a diétát, akkor a statisztikai adatok alapján várható átlagos magzati súlynál jelentősen nagyobb születési súllyal jön a világra a baba. Már ez önmagában sok kockázatot hordoz. Ráadásul a nagy súly miatt magasabb a császármetszés aránya, és gyakrabban fordulnak elő komplikációk az újszülöttnél, úgy mint hipoglikémia (alacsony vércukor). A baba az anya vércukorszintjéhez van szokva, és ez fokozott inzulin termelésére serkentette őt a méhben. A születést követően fokozott odafigyelést, kezelést igényelnek.

Befolyásolja-e a szülési módot a várandósság alatti cukorbetegség?

A jól kézben tartott, felügyelt várandósság alatti diabétesz nem indokol plusz szülészeti beavatkozást. Csak emiatt például nem kell a kismamákat császározni.

Általában igen. Viszont azzal számolniuk kell ezeknek az anyukáknak, hogy a következő várandósság alatt fokozottan veszélyeztetettek lesznek a terhességi cukorbetegség szempontjából. Továbbá a gesztációs diabéteszt követően a kismamánál az élet későbbi szakaszában gyakran alakul ki öregségi cukorbetegség. Ráadásul általában náluk korábban is jelenik meg, mint másoknál.

 

Dr. Jármi Hilda

 

A Loritan® CE jelzésű vény nélkül kapható orvostechnikai eszköz.

Gyártó: Richter Gedeon Nyrt. 1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Gyógyszerbiztonsági Osztály:+36 1 505-7032, drugsafety@richter.hu

A KOCKÁZATOKRÓL
OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!